Czy Dominik Januszczak musi dalej tak żyć?

„Podaruje tobie dziś również siłę mej wiary, niech cię wzmocni, gdy smutno, źle i brak sensu życia, bo człowiek człowiekowi bywa oazą, jeżeli otworzy serce swe.”
Czy pomożesz Dominikowi? Dominik Januszczak urodził się 25 czerwca 1998 roku, niestety choruje na wiele chorób takich jak: odwarstwienie siatkówki obu oczu, zaćma, duża krótkowzroczność oka lewego, ślepota oka prawego, z powodu leczenia sterydami powstała kamica nerkowa i wypłukiwanie się wapnia z organizmu, nawracające zapalenia krtani i oskrzeli, astma oskrzelowa.
W pierwszym roku życia u Dominika okuliści zdiagnozowali wadę wzroku, stwierdzono -16 dioptrii. W wieku pięciu lat Dominik przeszedł zabieg operacyjny i przez tydzień miał zabandażowane oczy i wtedy poznał świat ludzi niewidzących. Jak mówi Brunon, ojciec Dominika, to był dla jego syna wielki szok a Dominik postawił rodzicom pytanie, na które trudno znaleźć odpowiedź- „A kto się będzie mną opiekował, kiedy wy umrzecie?”
Ryzyko odwarstwienia siatkówki w obu oczach a obecnie w jednym oku ogranicza rozwój fizyczny dziecka. Zakaz dotyczy zabaw ruchowych, gry w piłkę, jazdy na rowerze, skakania oraz wykonywanie wszelkich gwałtownych ruchów. Chłopiec wymaga stałej rehabilitacji także rehabilitacji hydromasażem, ma na celu pomoc przy dolegliwościach kostnych polegających na skrzywieniu stóp, skrzywieniu kręgosłupa, skrzywieniu łokci. Dominik żyje ciągle z obawą o swoje widzące lewe oko.
W przypadku odwarstwienia się siatkówki w lewym oku, jest potrzebny natychmiastowy zabieg operacyjny a to jest koszt ok. 6 tys. zł. Żeby zapobiec utracie wzroku u chłopca na koncie Fundacji powinny znajdować się potrzebne pieniądze. Dominik jest podopiecznym Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” Organizacji Pożytku Publicznego
Dominik na lewe oko przeszedł 5 zabiegów operacyjnych a na oko prawe przeszedł 8 operacji z powodu oderwania się siatkówki. Lewe oko było operowane niezwłocznie w ciągu trzech miesięcy cztery razy w szpitalu w Bielsku Białej a piąty raz było operowane 20 sierpnia 2011 roku w Nowej Soli i dlatego Dominik jeszcze na to oko widzi. Ponieważ operacja na prawe oko nie odbyła się natychmiast, tylko po trzech miesiącach to chłopiec utracił całkowicie wzrok w tym oku. Dominik przeszedł także operację ucha z powodu głuchnięcia z przyczyny nawracających stanów zapalnych gardła, oskrzeli i płuc, które przeistoczyły się w astmę oskrzelową. Dominik znajduje się pod opieką wielu poradni specjalistycznych: okulistycznej, alergologicznej, laryngologicznej, pulmonologicznej, nefrologicznej, ortopedycznej i fizykoterapeutycznej. Dominik powinien przynajmniej dwa razy w roku przebywać na turnusach rehabilitacyjnych. Koszt jednego turnusu to ok. 3 tys. 500 złPotrzebna mata do hydromasażu kosztuje ok. 4.500 zł.
Promieniowanie emitujące z monitora komputera lub telewizora bardzo ogranicza możliwość korzystania z tego sprzętu przez Dominika z powodu zagrożenia utraty wzroku. Dla chłopca jest to olbrzymia uciążliwość, uwielbia oglądać skoki narciarskie i jest pasjonatem informatyki i angielskiego. Dominik jest zdolnym chłopcem, kiedy nie chodził jeszcze do szkoły poznał litery i samodzielnie przeczytał książkę o Harym Poterze.
Dominik jest zdolnym i pracowitym chłopcem, dlatego pomimo wielu corocznie opuszczonych godzin w szkole podstawowej, potrafił nadrobić zaległości w nauce i otrzymywać świadectwo z paskiem. W szkole podstawowej Dominik miał półtoraroczny indywidualny tok nauczania a spowodowane było to zagrożeniem odwarstwienia siatkówki. Obecnie chłopiec jest uczniem pierwszej klasy gimnazjum integracyjnego i już opuścił z powodu choroby ponad 150 godzin lekcyjnych. Myślę tak jak rodzice Dominika, że da sobie radę z nauką.
Zwracam się z wielką prośbą do wszystkich ludzi o pomoc dla Dominika Januszczak, którego jedyne widzące jeszcze oko znajduje się w ciągłym zagrożeniu odwarstwieniem siatkówki. Każdy może pomóc chłopcu, wystarczy chcieć. Można dokonać wpłaty, nawet najdrobniejszej na subkonto chłopca w Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” a także przekazać swój 1% podatku. Na subkoncie Fundacji powinna znajdować się minimalna kwota 6 tys. zł. Niezbędna w przypadku nagłego zabiegu operacyjnego widzącego oka. Wydatki i potrzeby na leczenie i rehabilitacje są bardzo duże a rodziców Dominika nie stać na samodzielne pokrycie takich kosztów. Przypominam, że to ty sam decydujesz, komu oddasz swój 1% podatku. Pomóż Dominikowi i przekaż na jego rzecz swój 1% podatku, nie oddawaj swojego 1% podatku beztroskiemu i rozrzutnemu Państwu.
Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”
Bank BPH S.A.
15 1060 0076 0000 3310 0018 2615
tytułem: 9368 Januszczak Dominik darowizna na pomoc i ochronę zdrowia
Aby przekazać 1% podatku, wystarczy w rozliczeniu rocznym, w rubryce „WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP)”
W polu „KRS” wpisać: 0000037904,
W polu „Wnioskowana kwota” – kwotę, którą chcemy przekazać, czyli nie więcej niż 1% podatku należnego.
W polu „Cel szczegółowy 1%” wpisujemy: 9368 Januszczak Dominik
O Dominiku dowiesz się także TU
Zapraszam, pomóż choremu dziecku zagrożonemu ślepotą i pozwól cieszyć się Dominikowi życiem. Podaruj dziecku odrobinę beztroski i radości z życia. Pomóż chłopcu w rehabilitacji, przed Dominikiem dorosłe życie i powinien, tak jak każdy człowiek żyć godnie.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dominik Januszczak - Odwarstwienie siatkówki, Astma oskrzelowa i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s