Kim jestem? – Może robotem? Może kosmitą? Może człowiekiem?

 „Zawsze miło jest wiedzieć, że ktoś ma gorzej od nas – ktoś przecież musi być tyłkiem tego świata.” Myślę, że to motto dominuje u tych informatyków, którzy wykorzystując swoją wiedzę wytwarzają roboty do spamowania różnorodnych stron WWW. Ale ja przypominam sobie pewien cytat zauważony w sieci, z którym się całkowicie identyfikuję: „Nie jestem tym, który zwątpił i tchórzem, co się poddał. Nie jestem buntownikiem, choć niewiele mi się tu podoba.”

Część informatyków robi programy mające ułatwić osobom niewidzącym kontakt z innymi ludźmi w internecie i być aktywnym w sieci jak inni sprawni wzrokowo ludzie a przykro jest, kiedy zauważam innych informatyków robiących wszystko, żebym był traktowany jak odmieniec. Tacy informatycy widocznie uważają, że odmienność chodzi zawsze w samotności.

Większość korzystających z różnorakich portali czy też poczt e – mail wiedzą, że założenie swojego konta wymaga wpisania kodu z obrazka. Większość społeczeństwa, to osoby widzące a gdzieś w tyle jest grupa osób niewidzących korzystających z komputerów ze specjalnym oprogramowaniem, który pomaga osobom niewidzącym korzystać z informacji umieszczonych w Internecie. W dobie postępującej cywilizacji w sieci nie ma granic a większość wymiany informacji lub danych odbywa się za pomocą portali lub poczt e – mail. Ja także korzystam z poczt elektronicznych, ale założenie tych poczt wymaga pomocy osób widzących, ponieważ komputery używane przez osoby niewidzące nie odczytują tych kodów z obrazka. Wiem od osób widzących, że te kody sprawiają wiele trudności także dla nich. Niektóre portale mają tylko kody, ale facebook „przygotowany” dla polskich użytkowników posiada czytnik głosowy. Uważaj, to jest zmyłka, bo jak zechcesz usłyszeć kod z obrazka, to dźwięk idący z komputera powali na kolana i sponiewiera, jak nieświeża kiełbasa. Dźwięk jest zniekształcony elektronicznie i do tego, jak przystało na polskich użytkowników jest to komunikat w języku angielskim. Gdyby był po Sowiecku, to może bym zrozumiał, bo w języku angielskim nic nie przyswajam a w szczególności ten dźwięk z facebook’a dla Polaków. W telewizji zdarza się, że dla potrzeb programu emitują głosy zniekształcone przez komputer, ale wypowiadane w języku Polskim. Czasami z trudnością, ale można się domyśleć lub zrozumieć osobę wypowiadającą się głosem zniekształconym specjalnie dla potrzeb programu.

Przedstawię króciutki film pokazujący fragment mojej próby odczytania kodu z obrazka na facebook’u z pomocą dźwięku informującego mnie o treści obrazka. Przez chwilę czytelniku poczujesz się tak jak ja, kiedy chcę coś zrobić na portalu facebook i nie musisz w tym celu zamykać oczu, żeby sobie to wyobrazić.

UWAGA – ZABRANIA SIĘ SŁUCHANIA W NOCY I W OBECNOŚCI MAŁYCH DZIECI.


Facebook – przyjazny dla niewidomych?

Więc kim jestem dla programistów tworzących roboty do spamowania?

Zapraszam do polubienia strony Krecika na FB i rozpowszechniania wśród swoich znajomych – dziękuję.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Społeczność i społeczeństwo i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s