FACEBOOK nadal traktuje niewidzących, jak ludzi II kategorii

 Od października 2012 roku wraz grupką przyjaciół podjęliśmy walkę z portalem „społecznościowym” FACEBOOK. Pisałem już wcześniej o problemach osób niewidzących posługujących się komputerami ze specjalistycznym oprogramowaniem a korzystających z FACEBOOK’a. To nie dotyczy tylko niewidzących z Polski, ale także z innych krajów, gdzie w walce z FACEBOOK’kiem o przystosowanie go dla potrzeb społeczności niewidomych są bezradni. FACEBOOK jest głuchy i ślepy na problemy osób niewidzących chcących nadal używać FACEBOOK’a, jako portalu do komunikowania się z resztą społeczności internetowej.
Można użyć tu powiedzenia,: „co się polepszy, to się popieprzy”. Był okres czasu, że portal funkcjonował dobrze, ale informatycy FACEBOOK’a w trosce o osoby widzące dokonali kolejnych zmian, nie licząc się z niewidzącymi, którzy też są użytkownikami tego portalu „społecznościowego”.
Jest całkiem ciekawa sytuacja, że strona krytykująca FACEBOOK’a znajduje się na przedmiotowym portalu, ale nie robi to żadnego wrażenia, tak jak i nie zrobił e – mail napisany do administracji FACEBOOK. Zapraszam na „stronę krecika” i na niej znajdują się wszystkie materiały opisujące problemy osób niewidzących w codziennej ich pracy na komputerze z oprogramowaniem specjalistycznym jak i też wszelkie materiały tekstowe i video pokazujące po kolei jak FACEBOOK zabawia się ze ślepymi. Rozumiem, że zmiany są przyjemniejsze dla widzących, ale osoby niewidzące to nie insekty, z którymi należy walczyć a ludzie, z którymi trzeba współpracować.
Zachęcam wszystkich do rozpowszechniania informacji o stronie krecika na FACEBOOK’u i może jakieś organizacje się przyłączą i zawstydzą administrację, FACEBOOK’a i nastąpią zmiany, które pozwolą na swobodne użytkowanie FACEBOOK’a przez osoby niewidzące posługujące się komputerami ze specjalistycznym oprogramowaniem. Jeżeli nie jest ci obojętny los osób niewidomych korzystających z FACEBOOK’a to zapraszam do polubienia strony krecika.
Pamiętajcie Państwo, że osoby niewidzące to tacy sami ludzie, jak wy – płacą podatki i tylko traktuje się ich częściej, jak Obywateli II kategorii.

Facebook i krecik po zmianie oprogramowania w komputerze

Tak, jak wcześniej pisałem i można zobaczyć na filmikach moje przygody z Facebook’iem. Teraz mam nowy komputer i do niego nowe oprogramowanie: WINDOWS 7 i INTERNET EXPLORER 10 oraz Window – eyes wspomagany przez Ivona Reader.
Oczywiście wiele się zmieniło w porównaniu z poprzednim oprogramowaniem i muszę dochodzić do wprawy w obsłudze nowego komputera. Ciekawostką „biologiczną” jest to, że kiedy istniał PFRON to dofinansowanie do komputera dla ślepych było także z nauką obsługi tego komputera a zajęcia odbywały się w miejscu gdzie było szkolenie dla wszystkich lub z ważnych powodów szkolący przyjeżdżał do szkolonego w miejscu zamieszkania. Teraz mądrzy reformatorzy zrobili w Warszawie tak, że dofinansowanie do komputera jest udzielane w Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie a szkolenie nie. Szkolenie obsługi komputera dofinansowanego przez WCPR jest finansowane przez Urząd Pracy. Polega to na tym, że osoba, która dostała komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem dla osób niewidzących, musi się zarejestrować w Urzędzie Pracy jako bezrobotna i złożyć stosowny wniosek do Urzędu o skierowanie na szkolenie obsługi komputera dla ślepych. Koszt szkolenia w zależności od ośrodka szkoleniowego dochodzi do 4 tysięcy złotych, bo tyle daje Urząd Pracy. Tyle informacji o bezsensie miasta nazywającego się Stolicą Państwa Europejskiego i należącego do EU – walka z biurokracją i bezsensownymi decyzjami!
Przejdę jednak do Facebook’a i powiem, że wszystko uległo rewolucji na nowym oprogramowaniu. Do tej pory używałem oprogramowania Windows XP i to była przyczyna powstałych problemów. Facebook nie poinformował osób niewidzących, że nie współpracuje już z XP, ale sporo miejsca poświęca na płatne reklamy. Po co informować ślepych o potrzebie zmiany oprogramowania – przecież niewidzący to nie klienci, bo nie widzą reklam i zdjęć. Teraz mam za to ubaw, bo po zmianie oprogramowania dostałem do Facebook’a bonusa i wszystko mam podwójnie. Przykładowo chcąc zorientować się, co jest z moją pocztą na FB mam podwójnie odczytane ilości wiadomości z tym wyjątkiem, że jedna informacja jest klikaczem, czyli przyciskiem a druga aktywnym linkiem. Tak jest ze wszystkimi pozycjami, które mogę używać a więc najpierw klikacz a później link. Można oszaleć…
Reasumując, jestem teraz zadowolony z ustawień na Facebook’u ale mam podwójną bieganinę. Jeszcze jedno zauważyłem, że posługując się „tabulatorem” po stronie z „urzędu” zatrzymuję się w polu polecanych reklam, co mnie wkurza. Może z pomocą Pawła uda się zrobić filmik jak teraz wygląda Facebook ale jeszcze coś dorzucę, Youtube ma zmiany i mój komputer widzi rzeczy, których nie widzą widzący a te zmiany na youtub’ie też nie dają ułatwienia w poruszaniu się i nadto, Youtube co jakiś czas robi niewielkie zmiany widoczne na moim komputerze.
Dziękuję wszystkim za polubienie strony krecika na Facebook’u i w ten sposób wspierania mojej walki z demokratycznym i tolerancyjnym portalem społecznościowym Facebook, który „zauważa” problemy osób niewidzących posługujących się specjalistycznym oprogramowaniem do komputerów.
Pozdrawiam serdecznie krecik

Ten wpis został opublikowany w kategorii Społeczność i społeczeństwo i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s